Ture Ryberg, skåp, 1930-tal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TURE RYBERG, skåp, 1930-tal, J.E. Thuns Möbelsnickeri, Faringe, grönmålat med inredningen svartmålad, upptill glasdörrar med bakomliggande hyllor, nedtill skåp med låda samt hylla, etikettmärkt J.E. Thuns Möbelsnickeri, Faringe Till Herr arkitekt Ture Ryberg, Svartensgatan 20 Stockholm, höjd 223, 136,5 x 48 cm
PROVENIENS: Arkitekt Ture Ryberg, Stockholm
Skåpet ingår i en unik serie av totalt tre skåp som Ryberg ritade och lät tillverka för sin privata våning i Stockholm omkring 1930. Auktionsverket har tidigare sålt två av dessa och detta skåp är följaktligen det sista skåpet som kommer att försäljas.
Slitage
710113
2019-12-25