Sven Pihlgren såssnipa silver

Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver
Sven Pihlgren såssnipa silver

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVEN PIHLGREN (1782-1806), såssnipa, silver, gustaviansk, på kvadratisk fot med genombruten dekor, pärlstav, uppsvängd hänkel, liv med kartuscher föreställande figurscener, invändigt förgylld, på kulfötter, Jönköping 1796, höjd 18 cm, vikt 360 g

Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet

Hänkel med lagning

710131

2019-12-13