Sven Pihlgren såssnipa silver
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PIHLGREN (1782-1806), såssnipa, silver, gustaviansk, på kvadratisk fot med genombruten dekor, pärlstav, uppsvängd hänkel, liv med kartuscher föreställande figurscener, invändigt förgylld, på kulfötter, Jönköping 1796, höjd 18 cm, vikt 360 g
Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Hänkel med lagning
710131
2019-12-13