Såssnipa silver
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÅSSNIPA med fat, silver/800, gustaviansk stil, dekor av girlander och rosetter, kartuscher på liv och fat föreställande dam- och herrporträtt, spår av invändig förgyllning, Tyskland 1900-talets första hälft, höjd 15, längd 23 cm, vikt 604 g
Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
710162
2019-12-13