Ephraim Ståhl stolar
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), stolar, 1 par, sengustavianska stockholmsarbeten, varav en tydligt dubbelsignerad ES, träskuren dekor, bemålade och bronserade, sitthöjd ca 42 cm
Renoverade och kompletetrade, smärre skador och bortfall
710321
2019-12-06