Ephraim Ståhl stolar

Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar
Ephraim Ståhl stolar

Klubbat för:

16 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), stolar, 1 par, sengustavianska stockholmsarbeten, varav en tydligt dubbelsignerad ES, träskuren dekor, bemålade och bronserade, sitthöjd ca 42 cm

Zustandsbeschreibung

Renoverade och kompletetrade, smärre skador och bortfall

710321

2019-12-06