Petter Eneroth kanna silver
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETTER ENEROTH (1771-1808), mjölkkanna, silver, gustaviansk, invändigt förgylld, cylinderformad med pip, svärtat avtagbart träskaft, fötter i form av akantusblad, lockknopp i form av blomknopp, höjd 14 cm, vikt 315 g
Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Lock ej ursprungligt och senare (ej stämplat), invändig lagning vid fästet
710357
2019-12-13