Petter Eneroth kanna silver

Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver
Petter Eneroth kanna silver

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PETTER ENEROTH (1771-1808), mjölkkanna, silver, gustaviansk, invändigt förgylld, cylinderformad med pip, svärtat avtagbart träskaft, fötter i form av akantusblad, lockknopp i form av blomknopp, höjd 14 cm, vikt 315 g

Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet

Lock ej ursprungligt och senare (ej stämplat), invändig lagning vid fästet

710357

2019-12-13