Samisk silverkrage tillverkad i Vilhelmina 1933

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SILVERKRAGE, samiskt högtidsplagg, silver samt ulltextil, stämplad Nya guldsmedsaffären, Göte Persson, Vilhelmina 1933, krage i ulltextil i färgerna röd, grön och gul, dekorerad med förgyllda silvermaljor samt bjälror, halsdel med maljor i form av krönt mariamonogram samt även avslut vid krage med mariamonogram, längd ca 37 cm

Ingår i temaauktion "Duodji"

Bruksslitage, saknas 1 silverhänge vid ena mariamonogramet vid halsdeler

710363

2019-12-30