Golvur
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVUR, 1700-tal, urtavlan märkt Severin Ebbeltoft, Jönköing no 116, spelverk med 8 klangskålar, fodral fanerad med valnöt, höjd ca 209 cm, lod, nyckel och pendel finns
Fanerbortfall, maskstunget, lagningar, senare bronserad urtavla, huv med glasspricka
710425
2019-12-06