Golvur

Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GOLVUR, 1700-tal, urtavlan märkt Severin Ebbeltoft, Jönköing no 116, spelverk med 8 klangskålar, fodral fanerad med valnöt, höjd ca 209 cm, lod, nyckel och pendel finns

Fanerbortfall, maskstunget, lagningar, senare bronserad urtavla, huv med glasspricka

710425

2019-12-06