Medalj över Henrik Schück

Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück
Medalj över Henrik Schück

Klubbat för:

80 000 SEK

Utropspris

90 000 SEK

MEDALJ, 23 k guld, över Henrik Schück, 1935, åtsida inskrift "HENRIK. SCHÜCK. OCTOGENARIUS / DIE. II. M. NOV. A. MCM XXXV" samt signerad Erik Lindberg, frånsida inskrift LITTERARUM ATQUE HUMANITATIS PRINCIPI ACADEMIARUM NOSTRATIUM DECORI / ACADEMIA SUECIANA * R. ACAD. SCIENT. SUES. * R. ACAD. ARTUM. LIB. * ACAD. LIT. HUMANIOR, diameter 65 mm, vikt ca 216,5 g

PROVENIENS: Henrik Schück, 1855-1947, svensk litteraturhistoriker. Schück var professor vid Lunds universitet 1890-1898 och vid Uppsala universitet 1898-1920. Vidare var han rektor vid Uppsala universitet 1905-1918 och ledamot av Svenska Akademien 1913-1947, på stol 3. Åren 1920-1936 var Schück ledamot av Akademiens Nobelkommitté och 1918-1929 ordförande i Nobelstiftelsens styrelse. Han var även ledamot av Vitterhetsakademien och Vetenskapsakademien.

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

Smärre märken

710458

2019-12-15