Medalj över Henrik Schück
Klubbat för:
80 000 SEK
Utropspris
90 000 SEK
MEDALJ, 23 k guld, över Henrik Schück, 1935, åtsida inskrift "HENRIK. SCHÜCK. OCTOGENARIUS / DIE. II. M. NOV. A. MCM XXXV" samt signerad Erik Lindberg, frånsida inskrift LITTERARUM ATQUE HUMANITATIS PRINCIPI ACADEMIARUM NOSTRATIUM DECORI / ACADEMIA SUECIANA * R. ACAD. SCIENT. SUES. * R. ACAD. ARTUM. LIB. * ACAD. LIT. HUMANIOR, diameter 65 mm, vikt ca 216,5 g
PROVENIENS: Henrik Schück, 1855-1947, svensk litteraturhistoriker. Schück var professor vid Lunds universitet 1890-1898 och vid Uppsala universitet 1898-1920. Vidare var han rektor vid Uppsala universitet 1905-1918 och ledamot av Svenska Akademien 1913-1947, på stol 3. Åren 1920-1936 var Schück ledamot av Akademiens Nobelkommitté och 1918-1929 ordförande i Nobelstiftelsens styrelse. Han var även ledamot av Vitterhetsakademien och Vetenskapsakademien.
Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction
Smärre märken
710458
2019-12-15