Slaglåsrevolver, s k pepperbox
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, s.k. pepperbox, 1800-talets mitt, 5 pipor i ett knippe, kaliber ca 9 mm, graverad stomme signerad Allen & Thurber samt Allen´s Patent 1845, träkolv, längd 16 cm
Stomme med spricka, viss anlöpning, 1 senare skruv
710475
2019-12-11