Ewa Rudling - Salvador Dali
Closed
2019-12-06
710533
| Sold for | 2 200 SEK |
| Estimate | 4 000 SEK |
EWA RUDLING (född 1936): "Salvador Dali - Hotel Meurice Paris 1972", signerad och numrerad Ewa Rudling 4/30, c-print, ca 30x45,5 cm,
Ewa Rudling om SALVADOR DALI:
"- En mästerlig målare och en inspiration till otaliga konstnärer. "Salvador Dali sätter sig där Salvador Dali behagar", sa han. Då går jag hem. Där är det för litet ljus. Där kan jag inte fota", sa jag. Det ville Dali absolut inte. Han kunde aldrig få nog av att bli förevigad. Ivy Nicholson - en av Andy Warhols & Paul Morriseys superstars i ´Chelsea Girls´ - som sitter på golvet och målar av Dali - var en av hans modeller"
Oramad