Edition noël Lebois armbandsur 1930-tal
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
14 000 SEK
LEBOIS, armbandsur, 1930-tal, 18K, rödguld, manuellt urverk, kronograf med minuträknare, senare läderrem ej original, serie nr. 18326, diam ca 38 mm.
Armbandsuret var en gåva till en av de svenska piloter som flög hem Caproni Ca313 från Milano till Sverige 1940. Historik medföljer.
Bakre boettlock med bucklor. Innerboett i metall. Fungerar vid inlämningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.
710627
2019-12-08