Axel Salto vas
Klubbat för:
17 500 SEK
22 000 SEK
AXEL SALTO (Danmark 1889-1961), vas, Kunglig Dansk, Danmark 1950-tal, stengods, delvis ristad dekor, brunsvart och rödbrun glasyr, signerad SALTO Royal Copenhagen VI XN, höjd 26,5 cm
Ingår i temaauktion Modern Keramik och Konstglas
Något slipad vid fotringen från tillverkningen
711209
2019-12-09