Axel Salto vas

Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas
Axel Salto vas

Klubbat för:

17 500 SEK

22 000 SEK

AXEL SALTO (Danmark 1889-1961), vas, Kunglig Dansk, Danmark 1950-tal, stengods, delvis ristad dekor, brunsvart och rödbrun glasyr, signerad SALTO Royal Copenhagen VI XN, höjd 26,5 cm

Ingår i temaauktion Modern Keramik och Konstglas

Något slipad vid fotringen från tillverkningen

711209

2019-12-09