Reseikon

Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon
Reseikon

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

RESEIKON, Kristus på tronen med ärkeänglar och olika helgonen, Ryssland/Turkiet, 1700-tal, brons och med samtida fodral i skinn och broderad silvertråd, initialerna A M samt "Constantinopel och årtalet 1777" ikonen är rysk medan fodralet är tillverkat i Turkiet, ikonen ca 12 x 9,5 cm

Ingår i temaauktionen "God Jul"

Bruk och åldersrelaterat slitage, fodralet med spricka samt lodelvis lossnat band och några fläckar

711365

2019-12-08