Schneider vas Frankrike 1920-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

SCHNEIDER, vas, Frankrike 1920-tal, rödorange melerad kupa, fot och ben av lila glasmassa med dekor av ränder samt orange påklipp, signerad Schneider, höjd 32,5, diameter 27,5 cm

HISTORIK: Under 1920-talet signerade Schneider sina föremål på två olika sätt, dels Le Verre Français och dels Schneider. Föremålen signerade Le Verre Francais såldes huvudsakligen på varuhus såsom Galeries Lafayette, Le Printemps och Le Bon Marche. Föremålen signerade Schneider såldes istället i specialiserade konstgallerier som Delvaux, Rouard, La Vase Etrusque and Le Grand Depot.

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Zustandsbeschreibung

711473

2019-12-09