Klara digital print
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KLARA LIDÉN, (född 1979): Bonbonbon, digital print, 2010, signerad och numrerad på baksidan Klara Lidén 116/150, ca 21x77 cm, utgiven av Serpentine Gallery, London
Konstverket är baserat på en videoupptagning. Klara Lidén cyklade ner i floden Seine i Paris med en handhållen kamera. Stillbilderna har medvetet skapats korniga för att påminna om Georges Seurats pointilistiska stil, i synnerhet en målning som är betitlad Toujours Etre Ailleurs (Always To Be Elsewhere).
711483
2019-12-10