Klara digital print

Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print
Klara digital print

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KLARA LIDÉN, (född 1979): Bonbonbon, digital print, 2010, signerad och numrerad på baksidan Klara Lidén 116/150, ca 21x77 cm, utgiven av Serpentine Gallery, London

Konstverket är baserat på en videoupptagning. Klara Lidén cyklade ner i floden Seine i Paris med en handhållen kamera. Stillbilderna har medvetet skapats korniga för att påminna om Georges Seurats pointilistiska stil, i synnerhet en målning som är betitlad Toujours Etre Ailleurs (Always To Be Elsewhere).

711483

2019-12-10