Tekanna sockerskål och gräddkanna silver
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TEKANNA, SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, tekanna av Sven Petter Lindeman, S:t Petersburg 1836, sockerskål av Gustav Lindgren, S:t Petersburg 1827, gräddkanna av Carl David Rautenberg, Reval 1845,oval form, delvis godronnerade, dekor av stansade blombårder, delvis förgyllda, lockknoppar av elfenben, höjd 13-15 cm, totalvikt 1640 g
Proveniens: Stockholms Auktionsverk, Klassiska , Hösten 1999 nr 2138
Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Gräddkanna med gravyr undersida
711561
2019-12-13