Tekanna sockerskål och gräddkanna silver

Klubbat för:

16 000 SEK

Arviointi

12 000 SEK

Kuvaus

TEKANNA, SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, tekanna av Sven Petter Lindeman, S:t Petersburg 1836, sockerskål av Gustav Lindgren, S:t Petersburg 1827, gräddkanna av Carl David Rautenberg, Reval 1845,oval form, delvis godronnerade, dekor av stansade blombårder, delvis förgyllda, lockknoppar av elfenben, höjd 13-15 cm, totalvikt 1640 g

Proveniens: Stockholms Auktionsverk, Klassiska , Hösten 1999 nr 2138

Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet

Kuntoraportti

Gräddkanna med gravyr undersida

711561

Päivämäärä:

2019-12-13