Rene Lalique bordslampa

Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa
Rene Lalique bordslampa

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RENÉ LALIQUE, "Aras", vas, 1920-/30-tal, modellen formgiven 1924, gjutet frostat glas, dekor i relief av fåglar, signerad R Lalique France, fotringen monterad med silver, höjd 23, diameter 24 cm

Spricka runt basen, möjliga nagg under silvret (ej undersökt), tidigare monterad som lampa varför det finns klisterrester runt mynningen

711672

2019-12-14