Urna

Urna
Urna
Urna
Urna
Urna
Urna
Urna
Urna
Urna
Urna

Klubbat för:

1 500 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

URNA, i gjutjärn, 1860-tal, dekorerad med bl a grotesker vid hänklarna, svartmålat gjutjärn, höjd ca 30 samt diameter 36,

Proveniens: Urnan kommer ursprungligen från en nermonterad gravplats på Norra kyrkogården och har gått i arv hos ättlingar

Kuntoraportti

Åldersrelaterat slitage

711799

Päivämäärä:

2019-12-09