Kindjal ottmanska riket 1800-talets slut
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KINDJAL, Ottmanska riket, Turkiet, 1800-talets slut, handtag i buffalohorn, dekorerat med silver och korall, klinga med inskription i silver, 2 blodrännor, klingans längd ca 46, total 66 cm
Klinga med mindre ytrost, 2 koraller saknas, slitage
711811
2019-12-11