Olga Nyblom oljemålning

Olga Nyblom oljemålning
Olga Nyblom oljemålning
Olga Nyblom oljemålning
Olga Nyblom oljemålning
Olga Nyblom oljemålning
Olga Nyblom oljemålning

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLGA NYBLOM (1872-1955): Stilleben med krasse och skulptur, bakgrund med utsikt mot Uppsala slott,
signerad Olga Nyblom olja på pannå, bildmått ca 49x61 cm

HISTORIK: Skulpturen på målningen är "Sittande Orfeus" av Theodor Lundberg (gift med Ellen Nyblom). Denna skulptur finns som statyett på Waldemarsudde samt som större staty på Nybloms familjegrav i Uppsala.

Paret Olga och Lennart Nyblom var konstnärer aktiva i kretsen kring Prins Eugen, och finns båda representerade på bl.a. Nationalmuseum och Waldemarsudde.

711894

2019-12-09