Lennart Nyblom gouache

Lennart  Nyblom gouache
Lennart  Nyblom gouache
Lennart  Nyblom gouache
Lennart  Nyblom gouache
Lennart  Nyblom gouache
Lennart  Nyblom gouache

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LENNART NYBLOM (1872-1947): Porträtt av Staffan Nyblom (konstnärens son), signerad, olja på pannå, ca 39x29,5 cm

HISTORIK: Staffan (1901-1919) var äldste sonen till Lennart och Olga Nyblom. Sofia Nyblom, kulturskribent på SvD, skriver i sin krönika "Vad hände med min farfar i ökända klostret?" i SVD 2019-01-19 om Staffan och dennes yngre bror Peder (Peder Nyblom var Sofias farfar). I krönikan kan man läsa att de två bröderna skickades iväg 1911 eller 1912 till klostret i Kremsmünster i Österrike och stannade ända till krigsslutet. Även om Olga och Lennart var konstnärer i kretsen kring Prins Eugen, så var familjen fattig, så när pojkarna fick ett stipendium med möjlighet att studera på den prestigefyllda katolska internatskolan i Österrike, var det mer än välkommet. Där skulle de kunna utveckla sina talanger. Ingen kände då till de övergrepp på barn som skedde i det katolska klostret. Detta skriver Sofia om i sin krönika. När Spanska sjukan skördar offer i Österrike 1918, så lämnar pojkarna klostret strax innan jul. De plankar sig hela vägen hem till Sverige, insmugna i godsvagnar. Staffan är då väldigt sjuk. Han läggs in på sjukhus när kan kommer hem och går bort i början av 1919. Dödsattesten beskriver blödande magsår och lungsäcksinflammation.

Paret Olga och Lennart Nyblom var konstnärer aktiva i kretsen kring Prins Eugen, och finns båda representerade på bl.a. Nationalmuseum och Waldemarsudde.

Saknar ram

711912

2019-12-09