Ikon

Ikon
Ikon
Ikon
Ikon

Klubbat för:

2 000 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

IKON, Gudsmodern Theotokos Norra Grekland eller Balkan. 1700-ta, "Platytera" med olika, helgon från Kungliga portarna, S:ta Katarina av Alexandria, Johannes Döparen och två andra helgon, Tsarens port,
tempera och olja, samt förgyllning och duk på pannå, diameter ca 24 cm

Kuntoraportti

Hål urtaget i pannån, färgbortfall, krackelyr

711959

Päivämäärä:

2019-12-09