Ikon
Klubbat för:
2 000 SEK
Arviointi
3 000 SEK
Kuvaus
IKON, Gudsmodern Theotokos Norra Grekland eller Balkan. 1700-ta, "Platytera" med olika, helgon från Kungliga portarna, S:ta Katarina av Alexandria, Johannes Döparen och två andra helgon, Tsarens port,
tempera och olja, samt förgyllning och duk på pannå, diameter ca 24 cm
Kuntoraportti
Hål urtaget i pannån, färgbortfall, krackelyr
711959
Päivämäärä:
2019-12-09