Erik Tryggelin olja Lilla Stallmästaregården
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERIK TRYGGELIN (1878-1962): Lilla Stallmästaregården, Norrtull, signerad och daterad E Tryggelin 23/9 1922, olja på pannå, 26x35 cm
Erik Tryggelin reste till Paris 1911, men ställde sig ändå avvisande till stadens nya strömningar, utan fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition, gärna i det lilla formatet (kalla honom intimist). I motivkretsen ingick främst Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider. Anslaget är impressionistiskt och med ljuspunkter, som gatlyktorna och dess återspeglingar i vattnet, ger han bilden liv.
Lilla Stallmästaregården var en mindre utskänkningslokal intill tullporten, och hörde till Wärdshuset Stallmästaregården. Här utskänktes det öl och brännvin till många av bönderna som väntade på att få förtulla sina varor. År 1910 avskildes Lilla Stallmästaregårdens tre hus från huvudgården när järnvägen till Frihamnen drogs fram.
Svensk privatsamling
(Stockholmsbilder)
712194
2019-12-09