Carl Ludvig Lagerqvist tusch och akvarell

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CARL LUDVIG LAGERQVIST (1849-1937): Folkliv vid Norrbro på 1880-talet, signerad C L Lagerqvist, tusch och akvarell, 33x41 cm

Enligt påskrift var han dekorationsmålare för bland annat Gamla Dramaten och Intima teatern och skyltmålare för vinhandlare.

Norrbro, mellan Gamla stan och Norrmalm, invigdes 1807. Bron var ovanligt bred för sin tid, hela 19 meter, och ett populärt promenadstråk, där också affärsbodar kom att anläggas, den så kallade Norrbrobasaren. Trottoarerna på Norrbro var de första som anlades i Stockholm. När riksdagshuset började uppföras på 1890-talet försvann basaren.

Svensk privatsamling

(Stockholmsbilder)

712195

2019-12-09