Ellis Wallin Skeppsholmen
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELLIS WALLIN (1888-1972): Disig vårdag Skeppsholmen, signerad och daterad Ellis Wallin -58, olja på duk, 54x65 cm
Ellis Wallin bodde i Paris 1920-1933, där han ställde ut flitigt samt tog intryck av franska nyrealismen. 1933 återvände han till Stockholm och utförde landskapsskildringar från främst Stockholm- och Uppsalatrakten.
Svensk privatsamling
(Stockholmsbilder)
712204
2019-12-09