Hjalmar Falk Stockholm från Mälaren

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HJALMAR FALK (1856-1938): Stockholm från Mälaren, signerad och daterad Hjalmar Falk Stockholm från Mälaren 1911, akvarell, 26x55,5 cm

Hjalmar Falk reste flitigt runt såväl inom Sverige som utomlands, och deltog framgångsrikt i en rad utställningar. Han var en skicklig akvarellmålare, målade främst hemtrakterna i Blekinge men också stadslandskap, som från Stockholm.

Auktionens utrop avbildar ett Stockholm som inte finns mer. Nära platsen brann den ångdrivna kvarnen "Eldkvarn" 1878 men fortsatte användas till 1906 då den revs för att ge plats åt Stadshuset, vars uppförande påbörjades 1908. Uppförandet tar 15 år, till 1923, att slutföra och mycket av arbetet återstår när denna akvarell är utförd, 1911.

Svensk privatsamling

(Stockholmsbilder)

712206

2019-12-09