Rikard Lindström Skeppsbron i solljus

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RIKARD LINDSTRÖM (1882-1943): Skeppsbron i solljus, signerad och daterad Rikard Lindström 1936, olja på pannå, 46x55 cm

Rikard Lindström studerade som ung vid Konstakademien och blev med tiden mest känd för sitt skärgårdsmåleri. Stockholmsskildringar är sällsynt förekommande på marknaden.

I auktionens utrop ligger kanalbåten förtöjd vid kaj samtidigt som solen spricker upp över Skeppsbron och Stockholms ström. Känslan av sommar är påtaglig.

Svensk privatsamling

(Stockholmsbilder)

712207

2019-12-09