Birger Simonsson, Stadshuset från Klara sjö
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIRGER SIMONSSON (1883-1938): Stadshuset från Klara sjö, signerad och daterad BS 1932, olja på pannå, 41,5x43 cm
Birger Simonsson var en betydande konstnär vid tiden för modernismens genombrott i Sverige de första decennierna av 1800-talet, och ingick då i flera konstnärsgrupper, som 1909 års män. Hans senare måleri, på 30-talet, från västkusten, la grunden till Göteborgskoloristernas genomslag, med bl.a Inge Schiöler och Ragnar Sandberg. Fr o m 1926 bodde Birger simonsson i Stockholm större delen av året, men detta till trots är skildringar av staden Stockholm svårfunna på marknaden.
I auktionens utrop tornar Stadshuset upp sig, med Riddarholmen och Södermalm i bakgrunden, allt utfört med en modernists tolkning i en något återhållsam kolorit.
Svensk privatsamling
(Stockholmsbilder)
712210
2019-12-09