Carl Locher, tillskriven, Stockholms Ström

Såld för:

Osåld

Utropspris

9 000 SEK

CARL LOCHER (Danmark, 1851-1915), tillskriven: Stockholms Ström utsikt mot Södermalm, signerad C. Locher, olja på duk, 45x60,5 cm

Carl Locher tillhörde Skagenmålarna, tillsammans med konstnärer som de äkta paren Marie och P.S. Kröyer samt Anna och Michael Ancher. Skagenmåleriet kännetecknas av ett realistiskt friluftsmåleri med valörrika skildringar av det intensiva ljuset. Carl Locher personligen var starkt inspirerad av den franska impressionismen och förnyade marinmåleriet i Danmark.
Auktionens marinmålning speglar båtlivet på Stockholms ström där Södermalm formar en silhuett vid horisonten.

Svensk privatsamling

(Stockholmsbilder)

712216

2019-12-09