Jan Runefelt, Kastellholmen

Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen
Jan Runefelt, Kastellholmen

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JAN RUNEFELT (född 1946): Kastellholmen, signerad och daterad Jan Runefelt -85, olja på pannå, 61x80 cm

Auktionens utrop av Jan Runefelt, en modern/samtida stockholmsskildrare med bakgrund på Konsthögskolan/Konstfack, fångar Kastellholmen med Söder i bakgrunden, i en slags realism med mörka undertoner, men där vattenspeglingar ger liv åt motivet.

Svensk privatsamling

(Stockholmsbilder)

712523

2019-12-10