Bordsur Bulle Patent

Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent
Bordsur Bulle Patent

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BULLE PATENT, bordsur, 1920-tal, patenterad 1920 av Maurice Favre-Bulle, Frankrike, batteridrivet verk av mässing, urtavla med arabiska siffror, svärtad träsockel, glaskupa med slipad dekor av vinrankor, höjd inkl kupa 38 cm
PROVENIENS: Stopalo

712600

2019-12-14