Dockkoffert och dockhuvud
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKKOFFERT OCH DOCKHUVUD, 1900-talets början, kofferten med ca 15 plagg, bl.a folkdräktsdelar, 4 par skor, hatt, biskvihuvud från Armand Marseille märkt "Made in Germany, Armand Marseille 390n D.R.G.M 246/1 A13M", med insatta blå fasta ögon, öppen mun med tänder, brun syntetperuk, huvudets längd ca 19 cm
PROVENIENS: Stopalo
Kläder med skador, delvis torkade skor, huvudet med en skadad tand, senare peruk
712639
2019-12-14