Kaffekanna och gräddkanna silver

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SAMUEL PETTERSSON, kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrenässans,graverad dekor, uppsvängd pip och hänkel, gräddkannan invändigt förgylld, stämplad Lund 1876, höjd 15,5-26 cm, vikt 629 g

Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet

Bröst med vapendekor

713048

2019-12-13