Matservis Green Indian Meissen

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

MATSERVIS, 42 dlr, porslin, "Green Indian", Tyskland, Meissen, 1900-talets mitt, bestående av: 10 mattallrikar, 10 djupa, 10 efterrätt, 2 terriner med lock, 2 skålar, 2 såsbåtar, 3 uppläggningsfat, lövformatfat, 1 par vaser, skål med hänklar

II:a sort
1 skål med mindre nagg
1 mattallrik med minimal nagg
Bruksspår förekommer

713385

2019-12-12