Carl Eldh
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL ELDH (1873-1954): Ansgar, signerad och daterad C.J. Eldh 1930, patinerad brons, höjd 43 cm
Gjutarmärkt E. Pettersson
Med anledning av Ansgarsjubileet 1930 uppställdes Ansgar, Frideborg samt Hergeir i stort format vid Kapellet på Björkö i Mälaren
LITTERATUR: Karl Asplund: Carl Eldh, SAK 1943, text sidorna 135-138, jämför bild på sidan 135
714017
2019-12-18