Carl Eldh

Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh
Carl Eldh

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

CARL ELDH (1873-1954): Ansgar, signerad och daterad C.J. Eldh 1930, patinerad brons, höjd 43 cm
Gjutarmärkt E. Pettersson

Med anledning av Ansgarsjubileet 1930 uppställdes Ansgar, Frideborg samt Hergeir i stort format vid Kapellet på Björkö i Mälaren
LITTERATUR: Karl Asplund: Carl Eldh, SAK 1943, text sidorna 135-138, jämför bild på sidan 135

714017

2019-12-18