Figuriner Kina

Figuriner Kina
Figuriner Kina
Figuriner Kina
Figuriner Kina
Figuriner Kina
Figuriner Kina
Figuriner Kina
Figuriner Kina

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FIGUIRINER, Kina, (11) 1900-tal, två kvinnofiguriner i ametist, buddha i fluorit fast monterad på sockel i trä, buddha med blad och figur på fisk, båda i rosenkvarts, små buddhaamuletteri i aventurinkvarts, tigeröga, mossagat, sodalit samt ametist, sigillstamp i sopastone, höjd mellan ca 2,5-15 cm

Ingår i temaauktionen Samlarhem

De stora figurerna i ametist med omfattande skador och lagningar, nagg ocj skador på de i rosenkvarts

714181

2019-12-16