Buddhahuvuden
2019-12-16
714182
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BUDDHAHUVUDEN (2), 1800-tal, den ena utförd i förgyllt metallbleck på stomme i lergods, den andra iförgylld brons, båda monterade på senare socklar i trä, höjd (med socklar) ca 9,5-11,5 cm
Ingår i temaauktionen Samlarhem
Den i bleck med bitar borta, den andra saknar ett öra, bruks och åldersrelaterat slitage