Buddhahuvuden

Buddhahuvuden
Buddhahuvuden
Buddhahuvuden
Buddhahuvuden
Buddhahuvuden
Buddhahuvuden

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BUDDHAHUVUDEN (2), 1800-tal, den ena utförd i förgyllt metallbleck på stomme i lergods, den andra iförgylld brons, båda monterade på senare socklar i trä, höjd (med socklar) ca 9,5-11,5 cm

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Den i bleck med bitar borta, den andra saknar ett öra, bruks och åldersrelaterat slitage

714182

2019-12-16