Hilma af Klint oljemålning
Klubbat för:
50 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
HILMA AF KLINT (1862-1944): Sommaräng med hundkäx, signerad och daterad 1903, olja på duk, ca 27 x 41 cm
À tergo påskrift:
"Tavlan är målad av fröken Hilma af Klint, Ägdes 1903-1941 av Hedvik Lagerlöf-Pilman. Jan Pilmans sterbhusdelägare skänkte tavlan till kyrkoherde Henning Uddin Östhammar som förrättade jordfästningen efter Hedvig Pilman och Jan Pilman. -Stockholm d 8 maj 1941..."
Därefter genom arv till nuvarande ägare
Överkant med krackelyr
714430
2019-12-17