Atla kaffeservis
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ATLA (COHR), 4 delar, kaffeservis, nysilver, 1920/30-tal, varav två med handtag i backelit, kaffekanna höjd 18 cm, tekanna höjd 13 cm, sockerskål 8 cm, gräddkanna höjd 5 cm
Atla var namnet på de föremål som tillverkades i nysilver, för Cohr. Under 1920-talet knöts flera kända formgivare till företaget, som Eduart Eggeling, Knud V . Engelhardt, Sigfred Wagner, Mogens Koch och HF Gross
714748
2019-12-16