Atla kaffeservis

Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis
Atla kaffeservis

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ATLA (COHR), 4 delar, kaffeservis, nysilver, 1920/30-tal, varav två med handtag i backelit, kaffekanna höjd 18 cm, tekanna höjd 13 cm, sockerskål 8 cm, gräddkanna höjd 5 cm

Atla var namnet på de föremål som tillverkades i nysilver, för Cohr. Under 1920-talet knöts flera kända formgivare till företaget, som Eduart Eggeling, Knud V . Engelhardt, Sigfred Wagner, Mogens Koch och HF Gross

714748

2019-12-16