Barbro Nilsson matta AB Märta Måås-Fjetterström

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BARBRO NILSSON (1899-1983), matta, "Blåbär, Ljus", gobelängteknik, signerad BN AB MMF (Märta Måås-Fjetterström AB), komponerad 1946, ca 179x107 cm

ÖVRIGT: En "Bär"-matta finns i samlingarna i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim

LITTTERATUR: Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sid 65, Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 3, Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

Fransar med slitage/skador

715124

2019-12-18