Stolar proveniens Friherre & Friherinna Dickson

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STOLAR, 1 par, 1800-tal, stommar i mahogny, sitsar klädda med medaljongtyg, sitshöjd 42 cm, märkta "1877 W", proveniens "Friherrinnans skrifrum" i Dicksonska huset, ägt av Friherre Osborn Dickson och Friherrinnan Inga Dickson (född Damkier), bildkopia från "Dicksonska Huset" medföljer

Litteratur: "Dicksonska Huset, Parkgatan 2, Göteborg", separattryck ur >>Svenska Hem i Ord och Bilder>>, P. Palmquists Aktiebolag, Stockholm 1921

Åldersrelaterat slitage med några skador, lagningar och kompletteringar

715723

2019-12-18