Harmony Monterey
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HARMONY, "Monterey", sannolikt modellnummer H1456, archtopgitarr, 1940-tal, USA, kropp och hals i massiv lönn, lock i gran, lackerad i mörk sunburst, kroppen och greppbrädan med bindningar i celluloid, strängfäste i svärtat trä (s.k wartime tailpiece), längd ca 103 cm
Ingår i tema-auktion "Gitarr"
Histork: Både Scotty Moore och Elvis Presley använde modellen både på skivan och i filmen G.I Blues
Med kapad greppbräda (kapad del medföljer), åldersrelaterat slitage lackstador och stötmärken
715885
2019-12-21