Harmony Monterey

Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey
Harmony Monterey

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HARMONY, "Monterey", sannolikt modellnummer H1456, archtopgitarr, 1940-tal, USA, kropp och hals i massiv lönn, lock i gran, lackerad i mörk sunburst, kroppen och greppbrädan med bindningar i celluloid, strängfäste i svärtat trä (s.k wartime tailpiece), längd ca 103 cm

Ingår i tema-auktion "Gitarr"

Histork: Både Scotty Moore och Elvis Presley använde modellen både på skivan och i filmen G.I Blues

Med kapad greppbräda (kapad del medföljer), åldersrelaterat slitage lackstador och stötmärken

715885

2019-12-21