Bålskål Kina 1800-tal Rose Medallion

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÅLSKÅL, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, Kanton, dekor av kartuscher med figurscener samt blommor och fåglar i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, höjd ca 16, diameter 40 cm

Ett större kantnagg

715938

2019-12-20