Erik Lemon bägare 1700-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERIK LEMON, bägare, silver, stämplad Lemon (mästare 1761-1800), Uppsala 1790, vågband i relief, svisselerad och graverad dekor, päldekor, fot med vridna knäckar, invändigt förgylld, höjd ca 22 cm, vik 456 g
Monogram, slitage och smärre bucklor, förgyllning med slitage
716070
2019-12-20