Erik Lemon bägare 1700-tal

Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal
Erik Lemon bägare 1700-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

5 000 SEK

ERIK LEMON, bägare, silver, stämplad Lemon (mästare 1761-1800), Uppsala 1790, vågband i relief, svisselerad och graverad dekor, päldekor, fot med vridna knäckar, invändigt förgylld, höjd ca 22 cm, vik 456 g

Monogram, slitage och smärre bucklor, förgyllning med slitage

716070

2019-12-20