Ring med gammalslipad diamant Art Deco

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RING, 18k guld och silver, Art Deco, med gammalslipad diamant, ca 0.05 ct samt 8 rosenslipade diamanter, totalt ca 0.02 ct, och 2 trekantiga, trappslipade blå stenar, sannolikt safirer, med svensk importstämpel, ringstorlek 17, totalvikt ca 2 g

Bruksslitage, rosenslipade diamanter är av ojämn förm och med några mindre nagg

716253

2019-12-23